Korzyści z połączenia systemu ERP i CAD na przykładzie Plan-de-CAMpagne i ZW3D.

Firma Datacomp, wychodząc naprzeciw wymaganiom klientów, podjęła się przygotowaniu autorskiego projektu polegającego na integracji dwóch produktów: oprogramowania CAD/CAM – ZW3D oraz systemu ERP – Plan-de-CAMpagne. Połączenie tych systemów informatycznych bezpośrednio wpływa na automatyzacje procesu wymiany danych oszczędzając tym samym czas i minimalizując prawdopodobieństwo wystąpienia błędu.
Integracja Systemu ERP i CAD/CAM umożliwi przekazanie informacji materiałowych w odpowiedniej strukturze drzewa technologicznego bez konieczności czasochłonnego przepisywania danych.

Dzięki wyeksportowaniu listy materiałowej (BOM) z programu ZW3D w łatwy sposób możemy zaimportować te informację do programu Plan-de-CAMpagne, dzięki czemu w sposób automatyczny stworzone zostanie złożone drzewo technologiczne.

Zalety integracji

Jak powiedział Marcin Wach, kierownik sprzedaży systemu Plan-de-CAMpagne w firmie Datacomp : „Taka integracja eliminuje źródła błędów, które mogą pojawić się podczas przepisywania ręcznego i generowania zamówień materiałów. Na podstawie tak stworzonej technologii, w prosty sposób możemy przejść do kolejnych etapów procesu produkcyjnego.”

Premiera nowego rozwiązania planowana jest na targi EUROTOOL w Krakowie odbywające się 15-17 października 2013.

Więcej informacji na temat oprogramowania ZW3D i Plan-de-CAMpagne znajdziecie Państwo na oficjalnej stronie dystrybutora – firmy Datacomp.

PARTSolutions

Biblioteka normaliów PARTSolutions jest darmowym dodatkiem dla oprogramowania ZW3D. PARTsolutions zawiera pokaźną bibliotekę modeli CAD 3D/2D części standardowych, opisanych normami międzynarodowymi i krajowymi (Polskie Normy – PN, ISO, ANSI, BS, CSN / STN, DIN, GOST, JIS, KS, NF, UNI) oraz znajdujących się w ofercie handlowej ponad 850 producentów na całym świecie. Biblioteka PARTsolutions stanowi zaawansowane uzupełnienie programów CAD 3D, takich jak ZW3D, CATIA, NX, Pro/ENGINEER, Inventor, Solid Edge, Solid Works i wielu innych.

Dodatkowo istnieje możliwość udostępnienia części i złożeń zaprojektowanych w ZW3D, dzięki czemu inni użytkownicy PARTSolutions będą mogli korzystać z zaprojektowanych przez nas komponentów.

Jak zainstalować PARTSolutions?
 1. Pobierz i zainstaluj ZW3D
 2. Pobierz dodatek PARTSolutions
 3. Podczas instalacji PARTSolutions, wybierz interesujące Cię normy
 4. Zainstaluj PARTSolutions oraz wybrane biblioteki norm
 5. Uruchom ZW3D, w zakładce Aplikacje wybierz PARTSolutions, a następnie Wstaw 3-D
Funkcje dostępne w ZW3D:
 • PARTassembly – Odwołuje się do PARTdataManager i pozwala na tworzenie/modyfikowanie i import złożeń
 • PARTconnection – Odwołuje się do PARTconnection i pozwala na tworzenie wkrętów/śrub do połączenia dwóch elementów
 • PARTreplace – Umożliwia wybór części i odwołuje się do PARTdataManager w celu zamiany wybranej części na nową
 • PARTshell Check in – Umożliwia udostępnienie części wykonanych w ZW3D innym użytkownikom PARTSolution
 • PARTshell Check out – Umożliwia wczytywanie części wykonanych w ZW3D bezpośrednio z PARTSolution

Powyższe polecenia dostępne są z poziomu części, szkicu i dokumentacji 2D. Pamiętaj, aby sprawdzić, czy jesteś na właściwym poziomie (tj. „Projektowanie części” do wstawiania części 3D, itd.). Plik ZW3D musi być otwarty, a część, szkic lub dokumentacja 2D aktywna. Istnieje możliwość utworzenia widoku 2D z części w PARTdataManager, a następnie wstawienia do ZW3D bezpośrednio do widoku szkicu lub dokumentacji 2D.

Import plików PARTSolution jest możliwy również z poziomu menu Plik -> Import. Wybierz PS2 lub PS3 odpowiednio do importowania plików 2D lub 3D. Możesz również pobierać dodatkowe części z www.partserver.com.

TransMagic

TransMagic – darmowy dodatek do oprogramowania ZW3D posiadający ogromne możliwości. Pozwala on na bezpośrednią wymianę danych między takimi systemami jak: SolidWorks, CATIA, NX, Inventor,czy Pro / ENGINEER.

Importując pliki z wyżej wymienionych systemów nie musimy posiłkować się formatami neutralnymi jak STEP, IGES, czy Parasolid. Możemy bezpośrednio importować pliki zapisane na przykład w systemie CATIA, bez obawy, ze mogą one zostać uszkodzone na skutek kilkukrotnego importu i eksportu między różnymi formatami. Po zaimportowaniu bliku do ZW3D możemy wprowadzić niezbędne modyfikacje modelu, czy złożeń. Importując projekty elementów blaszanych dodatkowo mamy możliwość rozgięcia naszego modelu tak jakby był on tworzony bezpośrednio w ZW3D, jest to bardzo przydatny aspekt niezbędny dla wykonania danego detalu.

Jak zainstalować i uruchomić TransMagic?
 1. Pobierz i zainstaluj ZW3D
 2. Pobierz dodatek TransMagic
 3. Zainstaluj TransMagic
 4. Uruchom ZW3D
 5. Rozwiń menu Plik i kliknij Import. Pojawi się okienko importu.
 6. W oknie importu wybierz zakładkę TransMagic.
 7. Wybierz odpowiedni format.
 8. Wybierz plik, który chcesz zaimportować
 9. Gotowe